Zapažanja Tonija Đerone: Moramo da radimo na brzini i snazi! Momci, ne štedite se u klubovima
Vreme čitanja: 5min | uto. 24.01.23. | 10:27
Selektor Srbije sumirao utiske posle SP, uz naglasak da bi naša selekcija trebalo da sledi primer Holandije
Sitnim koracima napreduje Srbija. Nije (još) tamo gde bi želela da bude, međutim, pomerila se iz podruma u kome je obitavala godinama i polako, mic po mic, penje se stepenicama. Trenutno je između prvog i drugog sprata trospratne zgrade na čiji krov želi da se udzigne.
Na prethodnom rukometnom Mundijalu nije ni učestvovala, na ovom je okončala kao 11, a kad se zna da je na minulom Prvenstvu Evrope bila 14. onda može da se konstatuje kako je pomak vidljid.
Izabrane vesti
„Napredovali smo, ali nedovoljno za nešto više“, ističe Antoni Đerona, selektor Orlova posle učešća na Svetskom prvenstvu u Poljskoj i Švedskoj. „Izgubiti golom razlike od Nemačke i tri od Norveške nije sramota. Pobedili smo sve ostale ekipe, ali nismo bili spremni da se borimo za najviše domete. Ne smemo zaboraviti istoriju ove ekipe. Iako imamo igrače koji su u svojim 30-im, neki koju godinu manje, nisu navikli da sa reprezentacijom igraju utakmice na ovom nivou i to je ono što bi ovaj tim trebalo da nauči. Tu su mladi koji ozbiljno pretenduju da u budućnosti imaju veću ulogu, kao što su Stefan Dodić i Marko Milosavljević. Nadam se da ćemo se izboriti za naredno Evropsko prvenstvo i uz dodatnih godinu dana rada zajedno, biti u stanju da odemo korak dalje.“
Utisak sa strane je da odavno ekipa nije disala kao jedan. Redovno su u rukometnom miljeu bili problemi, klanovi, sukobi unutar Saveza ili na realaciji igrač(i)-selektor, dok je na poslednjem turniru moglo da se uoči kako je ambijent u reprezentaciji na impresivnom nivu, da je momcima stvarno stalo. To je preduslov za uspeh. Ne jedini.
„Rekao sam ekipi da sam ponosan na nju. Ovo je tim koji je sad spreman da igra dve jake utakmice iste sedmice kao što je to bio slučaj sa Francuskom, zatim Slovenijom, potom Švedskom. Važno je da ljudi vide kako se ekipa bori na ovim utakmicama, jer na svakoj sledećoj imaćeš veće poštovanje protivnika. I dalje ima prostora za napredak, posebno u utakmicama gde jedna lopta odlučuje sve.“
Upozorio je katalonski stručnjak da bi rukometaši Srbije morali da porade na snazi.
„Pre sledećeg velikog prvenstva imaćemo ponovo samo dve do tri nedelje za pripremu i zato je važno da igrači koji konkurišu za reprezentaciju individualno urade više i da se ne štede u svojim klubovima. To sam im rekao i posle utakmice sa Holandijom, da su njihovim telima i psihi potrebne jake utakmice što je češće moguće, jer kad takmičenja traju dugo, kao što je Svetsko prvenstvo, to može da napravi razliku. Zamislite da sad, umesto što se vraćamo kući, moramo da igramo četvrtfinale? Naravno da bi ekipa kroz srce, želju i motivaciju pronašla snagu za sve do kraja, ali je potrebno to moći i kad nije slučaj.“
S obzirom na kalendar takmičenja i mečeve na svaka dva dana, Đerona nije imao previše vremena da posmatra ostale selekcije, ali je na utakmici Francuske i Španije zapazio...
„Jasno je da je rukomet postao brz sport. Sve je teže ekipama koje koriste jednu grupu igrača u odbrani i drugu u napadu zbog tempa koji je nametnut. Takođe, ekipama su potrebni igrači koji su fizički u dobroj formi. U prvenstvu Srbije bi trebalo usmeravati mlade igrače koji imaju reprezentativni potencijal da što više rade na brzini i snazi. Holandija je dobar primer za to. Jako je lepo videti ih kako igraju, sa dosta brzih akcija, lažnih finti, cepelina. Takva igra može dovesti i do velikog broja izgubljenih lopti, ali čini naš sport atraktivnim za gledanje.“
Još jedan detalj privlači pažnju, a tiče se načina na koji Norvežani pristupaju turnirskom takmičenju.
„Ukoliko izvučete Sagosena iz igre, tu je Johanesen. Johanesena u svakom trenutku može na istom nivou da zameni O’Salivan. Na svakoj poziciji u svakom trenutku imate dva, tri vrhunska igrača koja mogu da igraju po 60 minuta, šutiraju precizno sa distance i trče sve vreme. Fizički apsket je postao izuzetno važan i neki od naših igrača moraju da unaprede taj segment igre.“
Imajući u vidu da je Španac, Toni Đerona bi voleo da vidi Crvenu furiju na tronu.
„Ako Španija nije ta koja će se doći do zlata, zbog odnosa koji imamo sa njima i načina na koji igraju, želeo bih Švedskoj da završi prva. Ima odličnu ekipu, igra dobro i to pred svojom publikom. Norveška ima čemu da se nada, ne bi bilo nezasluženo kad bi na kraju podigla pehar. Ne bi trebalo otpisati ni Nemačku, posebno zbog načina na koji ekipa deli minutažu kao što je to slučaj i sa Španijom. Francuska je uvek jedan od glavnih favorita, ali mnogo zavisi od toga da li golmani imaju dan. Ako Žerar ima dan kakav je bio protiv Španije, biće ih baš teško pobediti“, dodao je selektor Srbije.
STEFAN DODIĆ MORA DA UNAPREDI IGRU U ODBRANI
Prvenstvo sveta za seniore je završeno, međutim, 19-godišnjeg Stefana Dodića očekuje još jedan Mundijal, samo u konkurenciji rukometaša do 20 godina, ovog leta u Nemačkoj i Grčkoj (20. jun – 2. jul).
„Pratiću pomno prvenstvo pred nama, jer smo na prethodnim utakmicama kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje se igra 2024, imali igrače iz te generacije poput Luke Rogana i Miloša Kosa, a njihove uloge bile su zapažene. Važno je za Stefana da odigra prvenstvo na maksimumu, ali i da se dodatno razvija na polju snage, a kad je rukomet u pitanju izuzetno je talentovan i vešt. Dobro razume igru, ali je važno da se sa fizičkog aspekta dodatno unapredi. Segment na kom ima mesta progresu je i igra u odbrani, dok ćemo posle prvenstva videti na koje još momke možemo da računamo u budućnosti. Trebalo bi da daju sve od sebe i odu što je dalje moguće kao što je to bio slučaj sa Prvenstvom Evrope gde su u svojoj generaciji osvojili bronzanu medalju“, dodao je Đerona.